niedziela, 1 listopada 2009

Palnik

Przed wakacyjną, rowerową, dwutygodniową wyprawą musiałem kupić kuchenkę. Z jednej strony były gazówki z ważącym 69g Primuem MicronStove Ti , z drugiej benzynówki za ok. 200zl~: Coleman Multi-Fuel™ Stove i Dual Fuel 533 , drogi, 360zł, 365g bez butli na benzynę Primus Gravity II MF.

Krótkie porównanie gazówek i benzynówek: www.expeditions.pl

Ostatecznie padło na benzynówkę, rosyjską kopię szwedzkiego Optimusa Hiker+ rodem z ZSSR. Nowego 30'letniego prymusa/kostkę/breżniewkę można kupić już za 50zł, trzeba jednak pamiętać, że to konstrukcja samoprężna, płomień ogrzewa zbiornik z paliwem wzrasta ciśnienie, wzrasta płomień, wzrasta ciśnienie, wzrasta płomień i BUM, mamy wielką kulę ognia z zaworu bezpieczeństwa ;]. Możliwe, że to mit, ale lepiej uważać/pilnować ognia. O prymusach można poczytać tu: http://ngt.pl/forum/?p=readTopic&nr=3619 .

Nowa kuchenka ważyła 752g, wymieniłem obudowę na plastikową, druty, które były podstawką pod garnek na namiotowe szpilki (nie wliczam do wagi), waga spadła o 303g i zmieniłem uszczelkę: film. Ostatecznie komplet waży 449g, niewiele (50-80g~) więcej, niż docelowy Multifuel.

Prymus waży 380g(!) więcej w porównaniu do Primusa MicronStove Ti, ale za to mam niski koszt zagotowania litra wody (10gr - benzyna, 1zl - gaz - dane z porównania powyżej), a paliwo można dostać wszędzie.

Cenę eksploatacji gazówki można obniżyć (do 7zł/500ml), na allegro dostępne są przejściówki do nabijania gwintowanych kartuszy z dużych butli gazowych - fajne, ale na krótkie wyprawy.

Inne porównanie:
http://www.chemia.px.pl/Kampinos/turystyka-palniki.html

1 komentarz:

  1. http://www.tactical.pl/forum/index.php/topic,59609.0.html

    OdpowiedzUsuń